Sr.
No.
|
Committee
|
Particulars
|
|
1.
|
College Council
|
|
|
|
Sh. K. S. Noonia
|
Principal
|
|
|
Sh. Atam Prakash
|
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
|
|
|
Dr. Aruna
|
|
|
|
Smt. Devender
Kumari
|
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
Bursar
|
|
2.
|
Senior Tutors
|
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
Boys
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
Girls
|
|
3.
|
College Bursar
|
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
|
|
4.
|
RTI Cell
|
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
SPIO
|
|
|
Dr. Sandeep Kumar (Geog)
|
ASPIO
|
|
|
Dr. Prince
|
Member
|
|
|
Sh. Pawan Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Rajesh
Kumar/Jhindu Ram
|
Dy. Supdt./Clerk
|
|
|
Sh. Gautam
(L.A.)
|
Helper
|
|
5
|
CM Grievance Cell
|
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
Convener
|
|
|
Sh. Rajesh Kumar
(Dy. Supdt)
|
|
|
6.
|
Staff Secretary
|
|
|
|
Sh. Vinod Kumar
|
|
|
7.
|
Social Secretary
|
|
|
|
Smt. Suman
Poonia
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan
|
|
|
8.
|
Physical Verification of purchase items above Rs.
Ten Thousand Committee
|
|
Dr. Aruna
|
Convener
|
|
|
Sh. Manoj Kumar
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan
|
|
|
|
Dr. Subhash
Chander
|
|
|
|
Dr. Asha
(Botany)
|
|
|
|
Dr. Neha Goyal
|
|
|
|
Smt. Pooja Rani
|
|
|
9.
|
NSS Committee & Co-ordinators
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
Unit-III
(Co-ordinator)
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
Unit-II
|
|
Mrs. Sunil
Kumari
|
Unit- I
|
|
10.
|
NSS Advisory Committee
|
|
|
|
Sh. K. S. Noonia
|
Chairman
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
|
|
|
Dr. Aruna
|
|
|
11.
|
NCC Officers
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
|
Boys wing
|
|
|
Smt. Suman
|
Girls wing
|
|
12.
|
Time Table & Work Load Committee
|
|
Sh. Vinod Kumar
|
Convener
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
|
Smt. Sujata
|
|
|
|
Mrs. Chitra
|
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
|
|
|
Dr. Ram Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Dr. Hoshiar Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Dr. Sandeep Kumar (Geog.)
|
|
|
|
Mrs. Devki (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext. Lect.)
|
|
|
|
I.T.I. Apprentice
|
|
|
13.
|
SC Scholarship Committee
|
|
Sh.
Baljeet Singh
|
Convener
|
|
|
Smt.
Sunil Kumari
|
|
|
|
Smt.
Asha
|
|
|
|
Smt.
Pooja Rani
|
|
|
|
Sh.
Jitender Kumar
|
|
|
|
Dr.
Naresh Kumar
|
|
|
|
Mrs.
Arti
|
|
|
|
Sh.
Hoshiar Singh (Ext.)
|
|
|
|
Sh.
Ajay Singh (Ext.)
|
|
|
|
Sh.
Pardeep (O.S.)
|
L.A.
|
|
|
Sh.
Sube Singh
|
L.A.
|
|
14.
|
BC
Scholarship Committee
|
|
Sh. Manoj Kumar (Comm.)
|
Convener
|
|
|
Smt. Geeta Rani
|
|
|
|
Sh. Sukh Dev
|
|
|
|
Dr. Naresh
|
|
|
|
Dr. Dayanand Arya
|
|
|
|
Smt. Sunil Kumari
|
|
|
|
Dr. Sunita, Def. Studies (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Mr. Munish Physics (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Gurmeet Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Gautam (O.S.)
|
L.A.
|
|
15.
|
Other
Scholarships Committee
|
|
Mr. Phool Kamar
|
Convener
|
|
|
Mrs. Arti
|
|
|
|
Sh. Satyajeet
|
|
|
|
Smt. Mukesh Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Rajender Kohli
|
J.L.A.
|
|
16.
|
Women
Cell
|
|
Smt. Sujata Bhambhu
|
Convener
|
|
|
Smt. Suman
|
|
|
|
Mrs. Geeta Rani
|
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
|
|
|
Mrs. Sunil Kumari
|
|
|
|
Mrs. Sonia Goyat
|
|
|
|
Mrs.
Pinki
|
|
|
|
Smt. Alka
|
|
|
|
Ms. Priya
|
|
|
|
Mrs. Sarita (Comm.)
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Ms. Sunita (Hindi)
|
|
|
|
Ms. Shilpa, (Ext.)
|
|
|
|
Mrs. Kiran Sain (Ext. Lect.)
|
|
|
17.
|
Sports Board
|
|
|
|
Sh. K.S. Noonia
|
President
|
|
|
Sh. Atam Prakash
|
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
|
|
18
|
Sports
Activity
|
|
Dr. Dayanand
Arya
|
Convener
|
|
|
Dr. Aruna
|
Member
|
|
|
Ms. Sanju
Chaudhary
|
Member
|
|
|
Smt. Chitra
|
Member
|
|
|
Sh Sukh Dev
|
Member
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
Member
|
|
|
Sh. Satyajeet
|
Member
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
Member
|
|
|
Smt. Pooja Rani
|
Member
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
Member
|
|
|
Sh. Shyam Lal (Chem.)
|
Member
|
|
|
Sh. Gurmeet (Ext.)
|
Member
|
|
|
Sh. Shyam Lal (Ext.)
|
Member
|
|
|
Sh. Pawan Kumar (Ext.)
|
Member
|
|
|
Dr. Kiran Sain(Ext.)
|
Member
|
|
|
Sh. Vinod Kumar
|
Member
|
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
Member
|
|
|
Sh. Sunil
Kumar (O.S)
|
Helper
|
|
19.
|
Nodal officer EDUSAT & Smart Classroom (trolley
arrangement)
|
|
Smt. Devender
Kumari
|
Convener
|
|
|
Dr. Vinod
Parkash
|
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
|
|
|
Mrs. Renu
(Comm.)
|
|
|
|
Mrs. Sunita Devi
|
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
|
|
|
Sh. Narender
Kumar
|
|
|
|
Ms. Anju Godara
|
|
|
|
Sh. Bhajan Lal
|
|
|
20.
|
Placement Cell, Career &Guidance
|
|
Dr Rajesh Verma
|
Convener
|
|
|
Sh. Sandeep Kumar
(Eng.)
|
Member
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
Member
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
Member
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
Member
|
|
|
Mrs. Pinki
|
Member
|
|
|
Dr. Sandeep
Kumar (Geo)
|
Member
|
|
|
Sh. Mandeep
|
Member
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
Member
|
|
|
Dr. Kiran Sain
(Ext. Lect.)
|
Member
|
|
21.
|
Earn While You Learn Committee
|
|
Smt. Sarita
(commerce)
|
Convener
|
|
|
Dr. Seema Rani
(maths)
|
Member
|
|
|
Smt. Sunil
Kumari
|
Member
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
Member
|
|
|
Smt. Sonia Goyat
|
Member
|
|
|
Sh. Chanan Mal (Ext.)
|
Member
|
|
22.
|
Anti-ragging,
Grievance redressal committee
|
|
Sh. Atam Prakash
|
Convener
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
Member
|
|
|
Smt. Sarita
(commerce)
|
Member
|
|
|
Dr.
Aruna
|
Member
|
|
|
Smt.
Sunil Kumari
|
Member
|
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
Member
|
|
|
Smt. Sujata
Bhambhu
|
Member
|
|
|
Sh. Narender
Kumar
|
Member
|
|
23.
|
Compulsory
computer education and computer awareness committee
|
|
Sh. Vinod
Prakash
|
Convener
|
|
|
Ms. Sanju
Chaudhary
|
Member
|
|
|
Sh. Narender
|
Member
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
Member
|
|
|
Smt. Anju
|
Instructor
|
|
|
Sh. Bhajan Lal
|
L.A. (Computer
Sci.)
|
|
24.
|
ITI
Apprentices Committee
|
|
Sh. Vinod
Prakash
|
Convener
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
Member
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
Member
|
|
|
Sh. Narender
Kumar
|
Member
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
Member
|
|
|
Mrs. Kavita
(Ext.)
|
Member
|
|
25.
|
Exam Monitoring Committee
|
|
Sh. K.S. Noonia
|
|
|
|
Sh. Atamprakash
|
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
|
|
26 .
|
University work, RR & Eligibility committee
|
|
Dr. Subhash
Chander
|
Convener & Overall
In-charge
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
B.A. All Classes
|
|
|
Sh. Ajay Singh (Ext.
Lec.)
|
|
|
Ms. Sanju
Chaudhary
|
B.Sc.. All
Classes
|
|
|
Sh. Gurmeet
Singh (Ext. Lec.)
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
B.com.. All
Classes
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Ext. Lect.)
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
P.G. All classes
|
|
|
Dr. Hoshiyar
Singh
|
|
|
Sh. Ravinder
(Clerk)
|
|
|
|
Sh. Sukhbir
(O.S. Clerk)
|
|
|
27.
|
Registrar House Exams &Internal Assessment
Committee
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
Convener
|
|
|
Sh. Soniya Saroya
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
|
|
|
Sh. Chanan Mal (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Pawan Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Ajay Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. D.P. Sharma
|
S.L.A.
|
|
28.
|
Subject
combination/ Faculty Change Committee
|
|
Smt. Seema Bangar
|
Convener
|
|
|
Dr. Neha Goyal
|
|
|
|
Ms. Renu (Commerce)
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan
|
|
|
|
Sh. Rajesh Verma
|
|
|
|
Mrs. Geeta Rani
|
|
|
|
Dr. Seema Rani (Math)
|
|
|
|
Sh. Suresh Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Pawan (Ext. Lect.)
|
|
|
29.
|
Library
Automation and Identity Card Issuing Committee
|
|
Dr. Ashok Beniwal
|
Convener
|
|
|
Sh. Narender Kumar
|
|
|
|
Mrs. Suman
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
|
Ms. Priya
|
|
|
|
Sh. Munish (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Chananmal (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Bhajan Lal, L.A.
|
|
|
|
Smt. Sudesh Kumari, Eng. Lab. Inst.
|
|
|
|
Ms. Sakuntla
|
Library Attendant
|
|
|
Sh. Sudhir Kumar
|
Restorer (O.S.)
|
|
30.
|
Issuing
of Character Certificates and Attestation of Forms
|
|
Sh. Atam Prakash
|
UG (Arts)
|
|
|
Dr. Ashok Beniwal
|
PG
|
|
|
Mrs. Seema Bangar
|
UG (Commerce &Science)
|
|
31.
|
Public
Health & All Plumber work
|
|
Sh. Manoj (Commerce)
|
Convener
|
|
|
Sh. Sukh Dev
|
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Munish (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Ajay Singh (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Rakesh Kumar (O.S.)
|
|
|
32.
|
Bus
Pass Committee
|
|
|
|
Dr. Sandeep Kumar (Geog.)
|
Convener
|
|
|
Sh. Manoj Kumar
|
|
|
|
Sh. Jitender Kumar
|
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
|
|
|
Sh. Baljeet Singh
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
|
Sh. Khushi Ram
|
L.A. (O.S.)
|
|
33.
|
UGC/
HRD Committee
|
|
Dr. Kuldeep Mahiya
|
Convenor
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
|
|
|
Smt. Chitra
|
|
|
|
Sh. Sonia Goyat
|
|
|
|
Smt. Asha
|
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
|
Smt. Sonia Saroya
|
|
|
|
Smt. Sunil Kumari
|
|
|
|
Sh.. Sandeep Phy.
|
|
|
34.
|
All
activities record keeping Committee
|
|
Sh. Amit Goel
|
Coordinator
|
|
|
Sh. Manoj Kumar
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Mrs. Arti
|
|
|
|
Mrs. Geeta Rani
|
|
|
|
Sh. Jagdish (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Shyam Sunder (O.S.)
|
Clerk
|
|
35.
|
NAAC
/NIRF/AISHE Committee
|
|
|
|
Sh. K.S. Noonia
|
Chairperson
|
|
|
Sh. Atam Prakash
|
Coordinator
|
|
|
Sh. Vinod Prakash
|
Co-coordinator
|
|
|
Dr. Rajesh Verma (NAAC)
|
Co-coordinator
|
|
|
Dr. Renu Yadav (AISHE)
|
|
|
|
Dr. Kuldeep Mahiya (NIRF)
|
|
|
|
Smt. Chitra
|
|
|
|
Dr. Seema (Math)
|
|
|
|
Mr. Sandeep Kumar (English)
|
Member
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
Sh. Narender Kumar
|
|
|
Dr. Sandeep Kumar (Geog)
|
|
|
Dr. Ram Kumar (Ext. Lect. in Hindi)
|
|
36
|
IQAC
|
|
|
|
Sh.
K.S. Noonia
|
Chairperson
|
|
|
Smt. Seema Banger
|
Coordinator
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
Co-coordinator
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
Bursar
|
|
|
Sh. Rajesh Kumar
|
(Dy. Supdtt)
|
|
|
Smt. Davender Kumari
|
Member
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Balwan
|
Member
|
|
|
Dr. Seema Rani (Math)
|
Member
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Sonu
|
Member
|
|
|
Dr. Sandeep Kumar
|
Member
|
|
37
|
ACR
Collection and Result verification committee
|
|
Sh. Jitender Kumar
|
Convener
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
Member
|
|
|
Sh. Manoj Kumar
|
Member
|
|
|
Smt. Suman Poonia
|
Member
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
Member
|
|
|
Dr. Neha Goyal
|
Member
|
|
|
Sh. Shyam Lal (Chemistry)
|
Member
|
|
|
Dr. Kuldeep Mahiya
|
Member
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
Member
|
|
|
Smt. Sonia Goyat
|
Member
|
|
|
Smt. Chitra
|
Member
|
|
|
Sh. Mandeep
|
Member
|
|
|
Ms. Priya
|
Member
|
|
|
Smt. Sonia Saroya
|
Member
|
|
|
Smt. Alka Rani
|
Member
|
|
|
Sh. Baljeet Singh
|
Member
|
|
|
Ms. Shilpa Rani (Ext.)
|
Member
|
|
|
Sh. Ajay Singh (Ext.)
|
Member
|
|
38
|
Eco club and Campus Beautification committee
|
|
Dr. Subhash
Chander
|
Convener
|
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
|
|
|
Smt. Suman
|
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
|
|
|
Dr. Seema Rani
(Math)
|
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Dr. Ram Kumar
(Ext Lect.)
|
|
|
|
Dr. Kiran Sain
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Munish (Ext.
Lect.)
|
|
|
39
|
Tent, Light & Sound
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
Convener
|
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
|
|
|
Sh. Mukesh
Kumari (Geog)
|
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
|
Dr. Swati Sharma
|
|
|
|
Sh. Gautam
(L.A.)
|
|
|
40
|
Gen set running & Maintenance Committee
|
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
Convener
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
|
|
|
Sh. Ajay Singh
(Ext. Lect.)
|
|
|
41
|
Photography, News, media & wall Magazine
Committee
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (English)
|
Convener
|
|
|
Smt. Suman
Poonia
|
|
|
|
Smt. Pooja Rani
|
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
Photography work
|
|
|
Sh Suresh Kumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Gurmeet
Singh (Ext. Lect.)
|
News and Media
|
|
|
Sh Jagdish (Ext. Lect.)
|
|
|
42
|
Cycle/ Scooter/stand committee
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
Convener
|
|
|
Mrs. Pinki
|
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
|
Smt. Mukesh
Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Mrs. Arti
|
|
|
43
|
Prize , purchase & distribution Committee
|
|
Sh. Satyajeet
|
Convener
|
|
|
Dr. Asha
(Botany)
|
|
|
|
Smt. Sujata
Bhambu
|
|
|
|
Dr. Devender
Kumari
|
|
|
|
Sh. Manoj kumar
|
|
|
|
Ms. Sunita
(Hindi)
|
|
|
|
Sh. Baljeet
singh
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
|
|
|
|
Ms. Priya
|
|
|
|
Smt. Alka
|
|
|
|
Smt. Sunil
Kumari
|
|
|
44
|
Cultural Activities Committee
|
|
Sh. Balwan Singh
|
Convener
|
|
|
Dr. Swati Sharma
|
Co-convenor
|
|
|
Smt. Mukesh
Kumari (Maths)
|
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan
|
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
|
|
|
Dr. Neha Goyal
(Comm.)
|
|
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
|
|
|
Smt. Anshita
Sharma (Eng.)
|
|
|
|
Dr. Seema Rani
(Maths)
|
|
|
|
Smt. Renu
(Commerce)
|
|
|
|
Smt. Suman
Poonia
|
|
|
|
Smt. Pooja Rani
|
|
|
|
Smt. Sujata
Bhambhu
|
|
|
|
Smt. Sonia Goyat
|
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
|
Sh. Shyamlal
(Ext.)
|
|
|
|
Dr. Kiran Sain
(Ext.)
|
|
|
|
Dr. Hosiyar
Singh (Ext.)
|
|
|
45
|
Printing & Invitation Committee
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
Convener
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Mrs. Pooja Rani
|
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
|
|
|
Ms. Mukesh
Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Sh. Vinod
Prakash
|
|
|
|
Sh. Kavita (Ext.
Lect.)
|
|
|
46
|
Repair & maintenance of electrical items &
Drinking water equipment and arrangement
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
Convener
|
|
|
Sh. Sukhdev
|
|
|
|
Sh Baljeet Singh
|
|
|
|
Sh. Satyajeet
|
|
|
|
Sh. Balwan
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Chem.)
|
|
|
|
Sh. Hosiyar
Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Pawan Kumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
47
|
Canteen Committee
|
|
|
|
Sh. Vinod Kumar
|
Convener
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
|
|
|
Smt. Sonia Goyat
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan
|
|
|
|
Mrs. Pinki
|
|
|
|
Smt. Suman
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Smt. Renu
(Commerce)
|
|
|
|
Dr. Sandeep
Kumar (Geog.)
|
|
|
48
|
Subject Societies
|
|
|
|
Geography
|
Sh.
Sonu
|
|
|
Science
|
Smt.
Sonia Saroya
|
|
|
Psychology
|
Dr.
Rajesh Verma
|
|
|
Hindi
|
Smt.
Pooja Rani
|
|
|
English
|
Smt.
Seema Bangar
|
|
|
Commerce
|
Smt.
Sarita
|
|
|
Computer
Science
|
Ms.
Sanju Chaudhary
|
|
49
|
EVS Committee
|
|
|
|
Dr.
Ashok Beniwal
|
Convener
|
|
|
Dr.
Davander kumari
|
|
|
|
Mrs.
Asha (Botany)
|
|
|
|
Mrs.
Arti
|
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Chanan Mal (Geog.)
|
|
|
|
Smt.
Anju (Instructor)
|
|
|
50
|
Court Cases committee
|
|
|
|
Dr. Ashok
Beniwal
|
Convener
|
|
|
Sh. Satyajeet
|
Co-convener
|
|
|
Sh. Jitender
Kumar
|
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
|
|
|
Sh. Rajbir Singh
|
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
|
|
|
Sh. Sukh Dev
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Chem.)
|
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
|
|
|
Dr. Prince
|
|
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
|
|
|
Sh. Gurmeet
Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Pawan (Ext.
Lect.)
|
|
|
|
Sh. D.P. Sharma
|
SLA
|
|
51
|
Legal Literacy Cell
|
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
Convener
|
|
|
Sh. Sonia Goyat
|
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
|
|
|
Smt. Sujata
Bhambu
|
|
|
|
Sh. Sandeep (Phy.)
|
|
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
|
|
|
Dr. Kiran Sain
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Pawan (Ext.
Lect.)
|
|
|
|
Dr. Ramkumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
52
|
Estate officer- Immovable, movable property
|
|
Sh. Balwan
|
Convener
|
|
|
Dr. Subhash
Chander
|
|
|
|
Sh. Rajbir
|
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
|
|
|
Sh. Jagdish
Chander (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Ajay Kumar
(Ext.)
|
|
|
|
Sh. Ravinder
|
Clerk
|
|
|
Sh. Honsla
Parsad
|
Class IV
|
|
53
|
HRMS,
Employee Desk Committee
|
|
Sh. Vinod Prakash
|
Convener
|
|
|
Sh. Rajesh Verma
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan Bhambhu
|
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Arti
|
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
|
|
|
Sh. Narender Kumar
|
|
|
|
Sh. Kirpa Ram
|
|
|
|
Sh. Rajesh Kumar
|
Dy. Supdt.
|
|
|
Sh. Jhindu Ram
|
Clerk
|
|
|
Sh. Bhajan Lal
|
L.A.
|
|
|
Sh. Shyam Sunder
|
Clerk (O.S.)
|
|
54
|
Anti Smoking Committee
|
|
|
|
Sh.
Sukh Dev
|
Convener
|
|
|
Mrs.
Arti
|
|
|
|
Sh.
Phool Kawar
|
|
|
|
Sh.
Sonu
|
|
|
|
Dr.
Sandeep Kumar (Geog.)
|
|
|
|
Smt.
Sonia Saroya
|
|
|
|
Ms.
Sunita (Hindi)
|
|
|
|
Sh.
Pawan Kumar (Ext.)
|
|
|
|
Sh.
Suresh Kumar (Ext.)
|
|
|
55
|
I.Tax Calc. Committee
|
|
|
|
Sh.
Amit Goel
|
Convener
|
|
|
Smt.
Suman Jasta
|
|
|
|
Smt.
Sujata Bhambu
|
|
|
|
Dr.
Renu Yadav
|
|
|
|
Smt. Mukesh Kumari (Maths)
|
|
|
|
Sh. Jitender kumar
|
|
|
|
Smt. Alka
|
|
|
56
|
Red Ribbon Club & Red Cross Society
Club
|
|
Sh.
Sunil Kumar
|
Convener
|
|
|
Smt.
Pooja Rani
|
|
|
|
Smt.
Mukesh Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Sh.
Dinesh Kumar
|
|
|
|
Smt.
Sonia Saroya
|
|
|
|
Sh.
Sandeep (Phy.)
|
|
|
|
Sh.
Suresh Kumar (Ext.)
|
|
|
|
Smt.
Kavita(Ext. Lect.)
|
|
|
57
|
First Aid Committee
|
|
|
|
Smt.
Pooja Rani
|
Convener
|
|
|
Sh.
Manoj Kumar
|
|
|
|
Smt.
Sonia Goyat
|
|
|
|
Smt.
Mukesh Kumari (Maths)
|
|
|
|
Smt.
Renu (Comm.)
|
|
|
58
|
Tour Committee(Boys)
|
|
|
|
Sh.
Kirpa Ram
|
Convener
|
|
|
Dr.
Sandeep Kumar (Geog)
|
|
|
|
Sh.
Vinod Kumar
|
|
|
|
Sh.
Sonu
|
|
|
|
Sh.
Jaikishan Bhambhoo
|
|
|
|
Dr.
Prince
|
|
|
59
|
Tour Committee(Girls)
|
|
|
|
Smt. Sujata Bhambhoo
|
Convener
|
|
|
Smt.
Chitra
|
|
|
|
Smt.
Renu Yadav
|
|
|
|
Ms.
Priya
|
|
|
|
Dr.
Kuldeep Mahiya
|
|
|
|
Ms.
Sanju Chaudhary
|
|
|
|
Sh.
Jagdish Chander (Ext. Lect.)
|
|
|
60
|
Sci. Exhibition Committee
|
|
|
|
Smt.
Devender Kumari
|
Convener
|
|
|
Dr.
Ashok Beniwal
|
|
|
|
|
|
|
|
Dr.
Rajesh Verma
|
|
|
|
Sh.
Sandeep (Physics)
|
|
|
|
Dr.
Asha (Botany)
|
|
|
|
Sh.
Dinesh Kumar
|
|
|
|
Sh.
Vinod Prakash
|
|
|
|
Smt.
Sonia Saroya
|
|
|
|
Sh.
Sonu
|
|
|
|
Ms.
Munish (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Dr.
Kiran Sain (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Pawan Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
61
|
Discipline Committee
|
|
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
Convenor
|
|
|
Sh. Satyajeet
|
Arts block
|
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
Arts block
|
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
Arts block
|
|
|
Sh. Vinod
Prakash
|
Arts block
|
|
|
Smt. Arti
|
Arts block
|
|
|
Sh. Sukhdev
|
Arts block
|
|
|
Sh. Baljit Singh
|
Arts block
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
Arts block
|
|
|
Dr. Ram Kumar
(Ext.)
|
Arts block
|
|
|
Sh. Suresh Kumar
(Ext.)
|
Arts block
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
Art block
|
|
|
Dr. Aruna
|
Commerce block
|
|
|
Sh. Rajbir
|
Commerce block
|
|
|
Smt. Geeta Rani
|
Commerce block
|
|
|
Ms. Sanju
Chaudhary
|
Commerce block
|
|
|
Sh. Sukh Dev
|
Commerce block
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
Commerce block
|
|
|
Smt. Suman
|
Common Room
|
|
|
Dr. Jitender
|
Science block
|
|
|
Smt. Chitra
|
Science block
|
|
|
Dr. Asha
(Botany)
|
Science block
|
|
|
Sh. Sonia Saroya
|
Science block
|
|
|
Sh. Munish (Ext.
Lect.)
|
Science block
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext.
Lect.)
|
Science block
|
|
62
|
Alumini
Committee
|
|
|
|
Dr. Subhash Chander
|
Convener
|
|
|
Smt. Suman Poonia
|
|
|
|
Dr. Asha (Botany)
|
|
|
|
Mrs. Mukesh Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Dr. Sandeep Kumar (Geog.)
|
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
|
|
|
Dr. Ramkumar (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Mr. Ajay Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Mr. Chanan Mal (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Mr. Shyam Lal(Ext. Lect.)
|
|
|
63
|
Bio-Metric
Committee
|
|
Dr. Vinod Prakash
|
Convener
|
|
|
Sh. Narender
|
|
|
|
Sh. Baljeet Singh
|
|
|
|
Sh. Bhajan Lal
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal (Chem.)
|
|
|
|
Mrs. Anju
|
|
|
64
|
Decoration
Committee
|
|
Smt. Pinki Rani
|
Convener
|
|
|
Smt. Pooja Rani
|
|
|
|
Smt. Chitra
|
|
|
|
Smt. Alka
|
|
|
|
Dr. Neha Goyal
|
|
|
|
Ms. Priya
|
|
|
|
Ms. Mukesh Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Dr. Swati Sharma
|
|
|
|
Smt. Devki (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Smt. Saroj Rani(Ext. Lect.)
|
|
|
65
|
Repair& Maintenance of Electronic
items
|
|
Sh.
Vinod Prakash
|
Convener
|
|
|
Ms.
Sanju Chaudhary
|
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Chem.)
|
|
|
|
Sh.
Mandeep
|
|
|
|
Sh.
Narender Kumar
|
|
|
|
Ms.
Kavita (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Ext.)
|
|
|
66
|
Aadhar& I/Card, Election Duties
|
|
Sh.
Syam Lal (Chemistry)
|
Convener
|
|
|
Sh.
Sandeep (Physics)
|
|
|
|
Smt.
Chitra
|
|
|
|
Dr.
Naresh Kumar
|
|
|
|
Sh.
Jitender
|
|
|
|
Sh.
Ajay Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Munish (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext. Lect.)
|
|
|
67
|
Repair & maintenance of Building
|
|
Dr. Subhash
Chander
|
Convener
|
|
|
Smt. Mukesh
Kumari (Geog)
|
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
|
|
|
Sh. Manoj Kumar
|
|
|
|
Mrs. Mukesh
Kumari (Maths)
|
|
|
|
Sh. Phool Kanwar
Lect.)
|
|
|
|
Sh. Jagdish
Chander (Ext.
|
|
|
|
Sh. Ajay (Ext.
Lect.)
|
|
|
|
Dr. Ramkumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
68
|
English Lang. Lab Committee
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
Convener
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Smt. Suman
Poonia
|
|
|
|
Smt. Arti
|
|
|
|
Mrs. Sudesh
Kumari (lab Inst.)
|
|
|
69
|
Outsourcing Committee
|
|
Sh. Jai Kishan
Bhambhu
|
Convener
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
|
|
|
Sh. Balwan
|
|
|
|
Dr. Sandeep
Kumar (Geog.)
|
|
|
|
Sh. Suresh Kumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Jhindu Ram
|
Clerk
|
|
|
Sh. Gaurav Kumar
(O.S.)
|
|
|
|
Sh. Khushi Ram
(O.S.)
|
|
|
70
|
College Magazine
|
|
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
English section
|
|
|
Sh. Sandeep Kumar
(Eng.)
|
|
|
Sh. Baljeet
Singh
|
Skt. Section
|
|
|
Dr. Dayanand
Arya
|
|
|
Smt. Sunil
Kumari
|
Hindi
|
|
|
Mrs. Pooja Rani
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
Smt. Saroj Rani
(Ext. Lect.)
|
|
|
Mrs. Renu
(Commerce)
|
Commerce, Maths
and other Sec.
|
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
Printing
|
|
71
|
Refreshment Committee
|
|
|
|
Sh. Manoj Kumar
|
Convener
|
|
|
Dr. Neha Goyal
|
|
|
|
Ms. Sanju
Chaudhary
|
|
|
|
Ms. Mukesh
Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Ms. Sunita Devi
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Dr. Swati Sharma
|
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
|
|
|
Mr. Balwan
|
|
|
|
Dr. Kiran Sain
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Jagdish,
Hindi (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Ms. Kavita (Ext.
Lect.)
|
|
|
|
Smt. Devki (Ext.
Lect.)
|
|
|
|
Mrs. Gurmeet
Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
72
|
Anti Sexual harassment committee
|
|
Smt. Seema
Bangar
|
Convener
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Sujata
Bhambhoo
|
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
|
|
73
|
Class IV employees I/C
|
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
Incharge
(Sweeper)
|
|
|
Dr. Subhash
Chander
|
Convener (Mali,
Peon & Chowkidar)
|
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
Member
|
|
74
|
Road safety awareness Club & College Safety
|
|
Sh. Rajbir Singh
|
Convener
|
|
|
NCC In-charge
(Boys & Girls)
|
|
|
|
Smt. Sunil
Kumari
|
|
|
|
Ms. Sunita Devi
(Hindi)
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Sh. Dinesh Kumar
|
|
|
|
Sh. Suresh Kumar
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Jagdish
Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Dr. Hoshiar
Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
NSS Program
officers (Boys & Girls)
|
|
|
75
|
Stationery Purchase & Issuing (OE)
|
|
Sh. Jhinduram
|
All over
in-charge/record keeper
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
|
|
|
Smt. Suman
|
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Sh. Gurmeet
Singh (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Ext.)
|
|
|
|
Sh. Ajay Singh
(Ext.)
|
|
|
|
Sh. Sudhir Kumar
(O.S.)
|
For keeping the
record
|
|
76
|
Beti bachao Beti Padhao Abhiyan Committee
|
|
Smt. Pooja Rani
|
Convener
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
|
|
|
Smt. Geeta Rani
|
|
|
|
Smt. Suman Jasta
|
|
|
|
Dr. Renu Yadav
|
|
|
|
Ms. Mukesh
Kumari (Geog.)
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Smt. Sunil
Kumari
|
|
|
|
Smt. Devki (Ext.
Lect.)
|
|
|
|
Smt. Kavita
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Smt. Saroj Rani
(Ext. Lect.)
|
|
|
77
|
College Sanitation & Cleanliness Committee
|
|
Sh. Manoj
(Commerce)
|
Convener,
Sanitation Committee
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
Convener,
Cleanliness Committee
|
|
|
Sh. Dilbag Singh
|
|
|
|
Dr.
Asha (Botany)
|
|
|
|
Sh.
Satyajeet
|
|
|
|
Smt.
Suman Poonia
|
|
|
|
Sh.
Dilbag Singh
|
|
|
|
Sh.
Sunil Kumar
|
|
|
|
Sh.
Sandeep Kumar (eng)
|
|
|
|
Sh.
Sandeep (Physics)
|
|
|
|
Ms.Priya
|
|
|
|
Smt.
Saroj Rani (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Dr.
Hoshiyar Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Kavita Rani (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Suresh Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Jagdish (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Dr.
Ram kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
78
|
College
Beautification
|
|
|
|
Dr.
Subhash Chander
|
Convener
|
|
|
Dr.
Kuldeep Mahiya
|
|
|
|
Ms.
Sunita Devi
|
|
|
|
Smt.
Sujata Bhambu
|
|
|
|
Smt.
Seema Bangar
|
|
|
|
Dr.
Naresh Kumar
|
|
|
|
Sh.
Jitender
|
|
|
|
Dr.
Kiran Sain (Ext.)
|
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Ext.)
|
|
|
|
Dr.
Sunita Def. (Ext.)
|
|
|
|
Smt.
Kavita (Ext.)
|
|
|
|
Sh.
Ajay Singh (Ext.)
|
|
|
|
Sh.
Pawan (Ext.)
|
|
|
79
|
Lecture
Shortage Committee
|
|
Sh. Jitender Kumar
|
Science
|
|
|
Dr. Asha
(Botany)
|
|
|
Dr. Hoshiyar Singh (Ext.)
|
|
|
Ms. Shilpa (Ext.)
|
|
|
Smt. Sujata Bhambu
|
Commerce
|
|
|
Sh. Sandeep Kumar (Eng.)
|
|
|
Smt. Sarita
|
|
|
Mrs. Mukesh Kumari (Geog.)
|
Arts
|
|
|
Sh. Rajbir Singh
|
|
|
Sh. Sukh Dev
|
|
|
Sh. Ajay Singh(Ext.)
|
|
|
Dr. Neha Goyal
|
PG Class
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
80
|
Furniture purchase and repairing
|
|
Sh. Satyajeet
|
Convener
|
|
|
Sh. Jaikishan
|
|
|
|
Sh. Jitender
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Ms. Sunita Devi
|
|
|
|
Sh. Pawan Kumar (Ext.)
|
|
|
81
|
Proctorial Duties Committee
|
|
Dr. Ashok Beniwal
|
|
|
|
Mr. Vinod Kumar (T.T. I/c)
|
|
|
82
|
Library Advisory Committee
|
|
Sh. K.S. Noonia
|
Chairperson
|
|
|
Sh. Ashok Beniwal
|
Convener
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
|
|
|
Smt. Davender Kumari
|
|
|
|
Mrs. Suman (Eng)
|
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
Financial Advisor
|
|
83
|
Adventure
Programme Committee
|
|
Sh. Shyam Lal
(Chem.)
|
Convener
|
|
|
Sh. Satyajeet
|
|
|
|
Dr. Anshita Rani
|
|
|
|
Ms. Sunita Devi
(Hindi)
|
|
|
|
Sh. Phool Kawar
|
|
|
|
Sh. Sunil Kumar
|
|
|
|
Dr. Kiran Sain
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Chanan Mal
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh. Gurmeet
Singh (Ext. Lect.)
|
|
|
84
|
Casual Admission
Committee
|
|
Principal
|
Convener
|
|
Concerned Deptt.
Head
|
Member
|
|
85
|
Lab upgradation
Committee
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
Convener
|
|
|
All other HOD’s
(Labs)
|
Member
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
Bursar
|
|
|
Sh. Jhindu Ram
|
Clerk
|
|
86
|
RUSA Committee
|
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
Convener
|
|
|
Smt. Asha
|
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
|
|
|
Sh. Jai Kishan
|
|
|
|
Smt. Chitra
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Chem.)
|
|
|
|
Ms. Mukesh
Kumari (Geog.)
|
|
|
87
|
Extension
Lecturer selection and all other affairs committee
|
|
Sh. Jai Kishan
|
Convener
|
|
|
Dr. Sandeep
Kumar (Geog)
|
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Sh. Vinod Kumar
|
Inch. T.T
|
|
|
Sh. Amit Goel
|
Bursar
|
|
|
Sh Rajesh Verma
|
|
|
|
Sh. Rajesh Kumar
|
Dy. Supdt.
|
|
|
Sh. Jhindu Ram
|
Clerk
|
|
88
|
Studio, Lecturer
recording & Youtube
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
Convenor
|
|
|
Dr. Vinod
Prakash
|
|
|
|
Smt. Suman
|
|
|
|
Smt. Devender
Kumari
|
|
|
|
Dr. Asha
(Botany)
|
|
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
|
|
|
Sh. Narender
Kumar
|
|
|
|
Dr. Hoshiyar
Singh (Ext.)
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal
(Ext. Lect.)
|
|
|
|
Ms. Anju Bala
|
To Assist the
committee
|
|
|
Sh. Bhajan Lal
(Comp. L.A.)
|
|
89
|
Web-site
updated Committee members
|
|
Sh. Vinod
Prakash
|
Convener
|
|
|
Dr. Kuldeep
Mahiya
|
Member
|
|
|
Sh. Jitender
Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Sandeep
(Physics)
|
Member
|
|
|
Dr. Sunil Kumar
|
Member
|
|
|
Dr. Seema Rani
(Mathematics)
|
Member
|
|
|
Smt. Mukesh
Kumari (Maths)
|
Member
|
|
|
Sh. Narender
Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Sandeep
Kumar (Eng.)
|
Will report to
Principal about updates every Monday
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
Member
|
|
|
Sh. Mandeep
|
Member
|
|
|
Ms. Anju Bala
& Sh. Bhajan Lal
|
will assist the
committee
|
|
90
|
Drug Prevention Committee
Note:-The
committee will work as per calendar provided by D.C. Hisar
|
|
Sh.
Balwan (Geog.)
|
Convener
|
|
|
Sh.
Dinesh Kumar
|
|
|
|
Dr.
Kuldeep Mahiya
|
|
|
|
Mrs.
Suman
|
|
|
|
Sh.
Sonu
|
|
|
|
Dr.
Renu Yadav
|
|
|
|
Dr.
Rajesh Verma
|
|
|
|
Sh.
Kirpa Ram
|
|
|
|
Sh.
Sandeep Kumar (Eng.)
|
|
|
|
Sh.
Sunil Kumar
|
|
|
|
Student
Union President/ Vice President
|
|
|
|
NCC/NSS
In charges
|
|
|
91
|
Maintain the record of Complaint Box
|
|
Smt.
Devender Kumari
|
Convener
|
|
|
Sh.
Jai Kishan
|
Member
|
|
|
Sh.
Sube Singh
|
(to
assist the committee)
|
|
92
|
Learning Licence Committee
|
|
|
|
Dr.
Naresh Kumar
|
Nodal
Officer
|
|
|
Smt.
Chitra
|
Member
|
|
|
Dr.
Sandeep Kumar (Geog.)
|
Member
|
|
|
Sh.
Narender Kumar
|
Member
|
|
|
Ms.
Sanju Chaudhary
|
Member
|
|
|
Sh.
Munish (ext.)
|
Member
|
|
|
Smt.
Sudesh Kumari (Lab Inst.)
|
Member
|
|
|
Sh.
Bhajan Lal (L.A.)
|
|
|
93
|
Internal Complaint Committee
|
|
|
|
Dr.
Ashok Beniwal
|
Convener
|
|
|
Sh. Ramesh Kumar
|
Member
|
|
|
Smt.
Seema Bangar
|
Member
|
|
|
Smt.
Devender Kumari
|
Member
|
|
|
Sh.
Jaikishan
|
Member
|
|
94
|
Fire Safety Committee
|
|
|
|
Sh.
Sonu
|
Convener
|
|
|
Sh.
Jitender Kumar
|
Member
|
|
|
Sh.
Sandeep (Physics)
|
Member
|
|
|
Sh.
Mandeep
|
Member
|
|
|
Dr.
Sandeep Kumar (Geog)
|
Member
|
|
95
|
Passport Committee
|
|
|
|
Ms.
Sanju Chaudhary
|
Nodal
Officer
|
|
|
Sh.
Narender Kumar
|
Member
|
|
|
Dr.
Kuldeep Mahiya
|
Member
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Chemistry)
|
Member
|
|
|
Smt.
Anju Bala
|
Member
|
|
|
Sh.
Bhajan Lal L.A.
|
Member
|
|
96
|
Social Responsibilities sharing (Shram
Daan)
|
|
|
|
Smt.
Sunita (Hindi)
|
Convener
|
|
|
Sh.
Sandeep Kumar (Eng.)
|
NSS
Coordinator
|
|
|
Dr.
Naresh Kumar
|
NSS
Programme Officer
|
|
|
Smt.
Mukesh Kumari (Geog)
|
NSS
Programme Officer
|
|
|
Sh.
Shyam Lal (Chemistry)
|
NCC
ANO (Boys wing)
|
|
|
Smt.
Suman (Eng.)
|
NCC
(Girls wing)
|
|
|
Sh.
Phool Kawar
|
Member
|
|
|
Sh.
Baljeet Singh
|
Member
|
|
|
Smt.
Arti
|
Member
|
|
|
Dr.
Renu Yadav
|
Member
|
|
|
Sh.
Dilbag Singh
|
Member
|
|
97
|
Mentor Groups
|
|
|
|
Dr.
Ashok Beniwal
|
Convener
|
|
|
Ms.
Seema Bangar
|
Member
|
|
|
Sh.
Ramesh Kumar
|
Member
|
|
|
Dr
Sunil Kumar
|
Member
|
|
|
Sh.
Baljeet Singh
|
Member
|
|
98
|
Student Help Desk Committee
|
|
|
|
Smt.
Sarita
|
Convener
|
|
|
Sh.
Manoj Kumar
|
Member
|
|
|
Dr.
Seema Rani (maths)
|
Member
|
|
|
Smt.
Mukesh Kumari (Maths)
|
Member
|
|
|
Smt.
Arti
|
Member
|
|
|
Sh.
Shyam Lal
|
Member
|
|
|
Sh.
Prince (Ext. Lect.)
|
Member
|
|
99
|
Setting up of Traffic & Nature
interpretation centre in college
|
|
Smt. Mukesh Kumari (Geog.)
|
Nodal
Officer for Nature Interpretation
|
|
|
NCC
Incharge-Boys
|
Nodal
Officer for Traffic Interpretation
|
|
100
|
College student registration in local
committee (PPP ID)
|
|
Sh. Shyam Lal (Chem.)
|
Convener
|
|
|
Smt. Suman, English
|
Member
|
|
|
Sh. Sandeep Kumar, (English)
|
Member
|
|
|
Dr. Naresh
|
Member
|
|
|
Smt. Mukesh Kumari, (Geography)
|
Member
|
|
|
Sh. Bhajan Lal, L.A. (Computer Sci.)
|
Member
|
|
101
|
LMS (Learning Management System)
|
|
Sh. Narender
|
Nodal Officer
|
|
|
Sh. Vinod Prakash
|
|
|
|
Sh. Mandeep
|
Science
|
|
|
Dr. Kuldeep Mahiya
|
|
|
|
Sh. Shyam Lal, Chemistry
|
Arts
|
|
|
Sh. Sandeep Kumar (Eng)
|
|
|
|
Dr. Naresh Kumar
|
P.G.
|
|
|
Dr. Rajesh Verma
|
|
|
|
Sh. Vinod Kumar
|
Commerce
|
|
|
Sh. Bhajan Lal, L.A. Computer Sci.
|
Helper
|
|
102
|
Covid-19 Overall
Incharge and keeping the record of all staff and students
|
|
Dr.
Sandeep Kumar (Geog.)
|
Nodal Officer
|
|
|
Sh. Sonu
|
|
|
|
Sh.
Sandeep (Physcis)
|
|
|
|
Sh.
Manoj Kumar
|
|
|
|
Dr.
Prince
|
|
|
|
Dr.
Hoshiyar singh (Ext. Lect.)
|
|
|
|
Sh.
Munish Kumar (Ext. Lect.)
|
|
|
103
|
Scheme to take
care the people and libraries of old age and orphan age home of Haryana
|
|
Dr.
Dayanand Arya
|
Convener
|
|
|
Sh.
Sukh Dev
|
Member
|
|
|
Ms.
Sanju Chaudhary
|
Member
|
|
|
Sh.
Shyam Lal
|
Member
|
|
|
Smt.
Suman
|
Member
|
|
104
|
Auction/selling of waste paper /items and write
off/disposed old material committee
|
|
Sh.
Atam Prakash
|
Convenor
|
|
|
Dr.
Rajesh Verma
|
Member
|
|
|
Sh.
Jitender Kumar
|
Member
|
|
|
Mrs.
Renu Bishnoi
|
Member
|
|
|
Sh.
Kirparam
|
Member
|
|
|
Dr.
Anshita Sharma
|
Member
|
|
|
Dr.
Seema rani (math)
|
Member
|
|
|
Sh.
Narender
|
Member
|
|
|
Sh.
Pawan (Ext. Lect.)
|
Member
|
|
|
Sh.
Rakesh Kumar (L.A.)
|
Member
|
|
|
Sh.
Aman Kumar (L.A.)
|
Member
|
|
105
|
Building Senitizing
Committee
|
|
|
|
Dr.
Naresh Kumar
|
Overall in-charge
|
|
|
Sh.
Rajbir
|
|
|
|
Sh.
Ajay Singh (Ext. Lect)
|
|
|
|
Dr.
Hoshiyar Singh (Ext. Lect)
|
|
|
|
Sh.
Gautam (L.A.)
|
Refilling & Arrangement
|
|
|
Sh.
Ravinder (L.A.)
|
Refilling & Arrangement
|
|
|
Sh.
Rakesh Kumar (L.A.)
|
Refilling & Arrangement
|
|
|
Sh.
Vikram
|
Building Sanitizer
|
|
|
Sh.
Hawasingh
|
Building Sanitizer
|
|
|
|
|
|
|
|